Audio - NOWOŚĆ
Z ostatniej chwili

  Od lewej: K. Klenczon, J. Skrzypczyk, H. Zomerski, J.Kossela, B. Dornowski. 3 stycznia 1965 roku w kawiarni „Crystal” w Gdańsku – Wrzeszczu, między godz. 11.00 a 14.30 powołana została do życia grupa muzyczna o nazwie „CZERWONE GITARY”. Pierwszy skład zespołu stanowili Bernard Dornowski, Krzysztof Klenczon, Jerzy Kossela, Jerzy Skrzypczyk i Henryk Zomerski.

     W tym samym roku występowali w sopockim "Non-Stopie". Było to jedyne miejsce w Polsce, gdzie w okresie wakacji można było zobaczyć i posłuchać czołowych wykonawców rocka. W tym składzie nagrali swoją pierwszą płytę. Znajdowały się na niej 4 piosenki: "Bo ty się boisz myszy", "Taka jak Ty", "Licz do stu" i "Pluszowe niedźwiadki". Nazwali się "Czerwone Gitary"- bo taki był kolor gitar, na których grali. Gościnnie występował z nimi – Seweryn Krajewski. W kwietniu 1965 roku nagrywają po raz pierwszy dla Polskiego Radia, a jesienią ruszają w swoją pierwszą trasę koncertową pod hasłem "Gramy i śpiewamy najgłośniej w Polsce".

    W grudniu 1965 roku z powodu „kłopotów z wojskiem”(ukrywał się pod pseudonimem „Janusz Horski”)odchodzi od Zespołu Henryk Zomerski, a jego miejsce zajmuje Seweryn Krajewski.

    Na pierwszych plakatach i zdjęciach Zespołu nie ma sylwetek i nazwisk Seweryna Krajewskiego i Jurka Skrzypczyka, ponieważ ujawnienie faktu ich występów w tzw. Zespole "big-bitowym", było w owym czasie równoznaczne ze skreśleniem obu z listy uczniów szkoły muzycznej. Dla bezpieczeństwa obaj muzycy występowali pod pseudonimami: S. Krajewski jako Robert Marczak, J. Skrzypczyk jako Jerzy Geret. Pod koniec 1966 roku w dwa dni nagrywają pierwszą płytę długogrającą Pt.: "To właśnie my", której pierwszy nakład osiąga 160.000 egzemplarzy. W tym czasie rezygnuje ze współpracy z grupą jej szef muzyczny – Jurek Kossela. Jego bowiązki przejmuje Krzysztof Klenczon.

    Rozpoczyna się okres największej popularności Zespołu. Kolejne płyty sprzedawane są w rekordowych nakładach. Wszystkie otrzymują miano "Złotych płyt". W styczniu 1969 roku w Cannes we Francji, zostaje wręczone Zespołowi trofeum "Midem" w postaci marmurowej płyty, w nagrodę za największą ilość sprzedanych płyt w kraju, z którego pochodzi Zespół. Taką samą nagrodę otrzymała na tym festiwalu również grupa "The Beatles".

    W 1970 roku odchodzi od Zespołu Krzysztof Klenczon. Znikają z polskich estrad na 14 lat. Koncertują głównie w dawnym ZSRR, dawnej NRD oraz w USA i W tym czasie współpracują z nimi na zmianę: Dominik Kuta (Konrad), Ryszard Kaczmarek i Janek Pospieszalski.

    Rok 1991 to powrót Zespołu "Czerwone Gitary" na polskie sceny koncertowe. Z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia grupy planowali 38 koncertów sądząc, że chyba tyle wytrzyma z nimi polska publiczność…, zagrali ich w ciągu sześciu lat – 500! Wszędzie przyjmowani entuzjastycznie. Grają i śpiewają dla kolejnego pokolenia Polaków.

    Wiosną 1997 roku odchodzi od Zespołu Seweryn Krajewski. B. Dornowski i J. Skrzypczyk zaprosili do współpracy gitarzystę Wojtka Hoffmanna i wokalistę-gitarzystę w jednej osobie – Mieczysława Wądołowskiego. W ciągu półtora roku przygotowali program estradowy i materiał na nową płytę do nagrania, której zaprosili starych przyjaciół, którzy tworzyli pierwsze dni historii Czerwonych Gitar – Jurka Kosselę i Henryka Zomerskiego. Latem mieli rozpocząć wielką trasę koncertową związaną z jej promocją. Niestety, na wniosek Seweryna Krajewskiego Sąd uznał, że bez jego zgody koledzy nie mogą używać nazwy "Czerwone Gitary". Doprowadziło to do częściowego zawieszenia pracy Zespołu. Po rozpatrzeniu sprawy, Sąd Rejonowy w Warszawie odrzucił wniosek S. Krajewskiego i prawomocnym wyrokiem orzekł, że prawa do nazwy pozostają przy istniejącym Zespole.

    W 1999 – po 24 latach od wydania ostatniej płyty analogowej, Czerwone Gitary wydały nowy album "…jeszcze gra muzyka”, który uzyskał status Złotej Płyty.

    W czerwcu 1999 roku, bez Benka Dornowskiego, który ze względow osobistych odszedł od zespołu - ruszyli jako gwiazda programu na 44 – to koncertową trasę "LATA Z RADIEM", Miejsce B. Dornowskiego zajął młody, znakomity gitarzysta basowy – Arek Malinowski.
 

    W 1999 r. zagrali 117 koncertów.

    W listopadzie 1999r. Zespół wysłał list do Seweryna Krajewskiego:
"W związku ze zbliżającym się 35 – leciem istnienia zespołu Czerwone Gitary zwracamy się do Ciebie z propozycją współuczestnictwa w tej wyjątkowo ważnej dla nas rocznicy. Chcielibyśmy, aby 2000 rok był rokiem zaprzestania wszelkich sporów i aby powrót do normalnych stosunków między nami doprowadził do przywrócenia pozycji zespołu z poprzedniego okresu. Jest to zgodne z naszą wolą i wolą wielu naszych sympatyków, którzy zwracają się do nas z prośbą o zakończenie konfliktu. Było by nam bardzo miło, gdybyś wziął udział zarówno w koncertach jak i wydarzeniach związanych z jubileuszem zespołu."
Do dnia dzisiejszego koledzy z Zespołu nie otrzymali odpowiedzi. Kolejnym etapem działalności Czerwonych Gitar było promowanie młodych, utalentowanych muzyków.

W 2000 35-cio lecie istnienia Zespołu

- w czerwcu Zespół, jako gwiazda programu wyruszył w największą w swojej historii trasę koncertową- "Lata z Radiem" – 65 koncertów. Wszędzie przyjmowani bardzo gorąco, a według oceny zarówno producentów programu jak i swoich fanów Zespół znowu brzmi jak Czerwone Gitary z okresu swej największej popularności.
- Czerwone Gitary zagrały 137 koncertów (największa ilość koncertów w historii Zespołu)
- w wyniku plebiscytu Tygodnika "Polityka" głosami czytelników "Czerwone Gita wybrane jednym z najlepszych polskich zespołów XX wieku.

W 2001 roku
    we Wrocławiu Czerwonym Gitarom wręczona została nagroda "PROMETEUSZ 2000" przyznana za największe osiągnięcia artystyczne w sztuce estradowej i w dowód szacunku za szczególne zasługi dla kultury polskiej.
17 listopada Oberhausen – największy(14000 widzów) halowy koncert w historii Zespołu
„Czerwone Gitary” w odmłodzonym składzie zagrały lepiej niż
kiedykolwiek” – napisał dziennikarz 2.12. 2001 w „ Info & tips”
W 2002 roku
    31/01 stycznia – udział w programie Sylwestrowym TV Niemcy
15 – 17.05.2001 – Ponowny udział w TV MDR Niemcy
W 2003 roku
    03.04 – Zespół po raz pierwszy wystąpił w Pałacu Kremlowskim w Moskwie dla 6 – cio tysięcznej widowni. Po koncercie dziennikarz w „Izwiestiach” napisał o Czerwonych Gitarach „ i dziś brzmią one zadziwiająco współcześnie prezentując jasną, promienną muzykę wschodnioeuropejskiego rocka, za którą sprawiedliwie nazwano ich polskimi Beatlesami”

W 2004 roku
    W marcu Zespół zakończył nagranie swojego najnowszego CD (z udziałem min. Bernarda Dornowskiego
5 maja – Czerwone Gitary, jako jedyny polski wykonawca wystąpiły w Dreźnie, na Wielkim Koncercie z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej.
20 listopada po raz drugi Czerwone Gitary wystąpiły w największej hali widowiskowej w Niemczech- w hali „ARENA” w Oberchausen.
W 2005 roku</b>
    Wydanie nowego dwupłytowego albumu: „O.K.”
CD 1 – 12 nowych piosenek + bonus track w postaci video clipu piosenki „Senny szept”
CD 2 – 12 najpopularniejszych piosenek zespołu + 12 podkładów do tych piosenek
21.03 – w dniu ukazania się płyty „O.K.” odbył się W-wie koncert promujący nowy Albumu

    6 sierpnia w Operze Leśnej w Sopocie odbył się koncert jubileuszowy z okazji 40-lecia istnienia Zespołu z udziałem niemal wszystkich muzyków i autorów tekstów, tworzących historię zespołu
    20 sierpnia Zespół wziął udział w koncercie „Przeboje Lata Jedynki” – piosenka „Senny szept” zajęła 4 miejsce
    Wydanie książki o Czerwonych Gitarach „ Nie spoczniemy” autor: Marek Gaszyński

2006
    o4 marca –Koncert w Sali Kongresowej z okazji jubileuszu 40 lecia istnienia Zespołu. Na tym koncercie CZ –G otrzymały Marmurowy Krążek za największa ilość sprzedanych płyt w historii polskiej fonografii.
    Na tym samym koncercie Czerwone Gitary otrzymały list intencyjny od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 RZECZPOSPOLITA POLSKA
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Kazimierz Michał Ujazdowski</b>

                                                                                    
       Zespół  „Czerwone Gitary”

    Szanowni Panowie.
Proszę przyjąć serdeczne gratulacje z okazji 40-lecia powstania Zespołu. Dzisiejszy jubileuszowy koncert jest przede wszystkim wielkim świętem dla licznej rzeszy wielbicieli Waszych piosenek. Czerwone Gitary należą bowiem do grona nielicznych zjawisk muzycznych, które stały się klasyką polskiej kultury popularnej. Niezapomniane przeboje Zespołu- choćby „Matura”, „Anna Maria” czy „Dozwolone do lat 18-tu” – na trwale zapisały się w zbiorowej świadomości i do dziś są rozpoznawane przez miliony słuchaczy – bez względu na ich gusta i metryki.    W świecie pop-kultury, w którym dominują jednosezonowe mody, oraz dostosowujące do tych trendów jednosezonowe gwiazdy, kilkudziesięcioletnia, konsekwentna praca Czerwonych Gitar zasługuje na szczególne uznanie. Najpełniejszym wyrazem tego uznania jest niesłabnąca sympatia i popularność wśród słuchaczy. W tym uroczystym dniu składam Panom życzenia wielu kolejnych sukcesów w kolejnych dekadach działalności.
                   Łączę wyrazy szacunku – Kazimierz M. Ujazdowski         
                                                                               

                   Warszawa 04 marca 2006

2007
    10 marca – Sala Kongresowa – KONCERT NA BIS . Po raz pierwszy w historii muzyki, Marek Kisieliński zagrał fragment koncertu na bursztynowej gitarze
    W maju, udział w najpopularniejszym programie TV MDR – Niemcy – „Muzyka dla Ciebie”
    W czerwcu został wyprodukowany wideo clip z nową piosenką – „Wezmę Cię ze sobą”.
Muzykę napisał Marek Kisieliński , słowa Tomek Bastkowski.

Aktualny skład Zespołu
Jerzy Kosela – git., voc- założyciel i twórca koncepcji artystycznej Zespołu
Jerzy Skrzypczyk – dr, kyb, voc. -współzałożyciel zespołu.
Mieczysław Wądołowski – git. 12-to str. git akust. voc.- w zespole od 06. 1997r
Arkadiusz Wiśniewski – git. bas., voc- młody muzyk promowany przez zespół.
Marek Kisieliński – gitary, kyb. voc- młody muzyk promowany przez zespół.
Dariusz Olszewski – gitara, młody muzyk promowany przez zespół.


Podsumowanie:

1965
3 stycznia w Gdańsku powstał Zespół CZERWONE GITARY.
15 stycznia w Elblągu – pierwszy koncert (jeszcze bez własnego afisza)
Od 7-9.05. w Studio M2 po raz pierwszy nagrywali swoje piosenki dla programu III PR
Latem grali w słynnym sopockim „Non Stopie”
Jesienią pod hasłem „Gramy i śpiewamy najgłośniej w Polsce” ruszają w swoją pierwszą trasę koncertową.
10 listopada nagrywają pierwszą płytę analogowa tzw. „czwórkę”

1966
Od 10-12.10. nagrywają pierwszy LP „To właśnie my”
9 grudnia pierwszy koncert w warszawskiej Sali Kongresowej (GITARIADA)

1967
W kwietniu odchodzi od Zespołu jego założyciel Jerzy Kossela

1968
Czerwiec – I nagroda na Festiwalu w Opolu za piosenkę „Takie ładne oczy”

1969
Styczeń – trofeum „MIDEM” w Cannes we Francji przyznawane za największą ilość sprzedanych płyt w kraju z którego pochodzi wykonawca. Takie samo trofeum otrzymał wtedy Zespół „ The Beatles”.
Czerwiec – I nagroda na Festiwalu w Opolu za piosenkę „Biały krzyż”
Latem pierwsze zagraniczne tourne – Węgry, Czechosłowacja.
Nagroda amerykańskiego miesięcznika „Billboard” dla najpopularniejszego Zespołu w Polsce.
W na zorganizowany wspólnie z redakcją „Sztandaru Młodych” konkurs na tekst piosenki dla Czerwonych Gitar wpłynęło 80 000 prac od wielbicieli zespołu. Pracom jury konkursowego przewodniczył Roman Waschko.
W latach 60 -tych CZ-G były uznawane za najpopularniejszy Zespół w Polsce.

1970
W styczniu odchodzi od zespołu Krzysztof Klenczon

1971
Wrzesień – grudzień – pierwsze tourne po byłym Związku Radzieckim

1972
styczeń – rozstrzygnięcie wieloetapowego koncertu – plebiscytu radiowego Studia Rytm pt. „Laur dla zwycięzcy”. W finale plebiscytu „Czerwone Gitary” głosami swoich wielbicieli pokonały Czesława Niemena.

1975
Jubileusz 10 – lecia Zespołu. Na listy przebojów trafia piosenka „Ciągle pada”.
Piosenka ta zajmowała przez 19 tygodni pierwsze miejsce na Radiowej Liście Przebojów.

1978
kwiecień – Czerwone Gitary po raz pierwszy wyjeżdżają na tourne po USA
i Kanadzie.

1980
luty – Zespół wyjeżdża na czterotygodniowe tourne na Kubę.
Szczyt popularności Zespołu w byłej NRD. Czerwone Gitary dwukrotnie zwyciężają w telewizyjnym plebiscycie „Schlager Studio” i występują w bardzo prestiżowym „Friedrichstadt Palast”.

1981
7 kwietnia w Chicago zmarł Krzysztof Klenczon

1990
czerwiec – jubileuszowe tourne Zespołu po USA i Kanadzie z okazji 25 – lecia Zespołu.

1991
Powrót Zespołu na polskie estrady i jubileuszowe trasy koncertowe trasy koncertowe

1992
kwiecień – kilkutygodniowe tourne po polonijnych ośrodkach w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

1997
wiosną odchodzi od Zespołu Seweryn Krajewski.

1998
9 czerwca, w nowym składzie wystąpili w Sali Kongresowej. Koncert został znakomicie przyjęty przez warszawską publiczność.

1999
po 24 latach od wydania ostatniej płyty analogowej, Czerwone Gitary wydały nowy album "…jeszcze gra muzyka”,uważany przez sympatyków za jeden z najlepszych w twórczości Zespołu

W listopadzie Zespół wysłał list do Seweryna Krajewskiego:
"W związku ze zbliżającym się 35 – leciem istnienia zespołu Czerwone Gitary zwracamy się do Ciebie z propozycją współuczestnictwa w tej wyjątkowo ważnej dla nas rocznicy. Chcielibyśmy, aby 2000 rok był rokiem zaprzestania wszelkich sporów i aby powrót do normalnych stosunków między nami doprowadził do przywrócenia pozycji zespołu z poprzedniego okresu. Jest to zgodne z naszą wolą i wolą wielu naszych sympatyków, którzy zwracają się do nas z prośbą o zakończenie konfliktu.  Było by nam bardzo miło, gdybyś wziął udział zarówno w koncertach jak i wydarzeniach związanych z jubileuszem zespołu."
Do dnia dzisiejszego koledzy z Zespołu nie otrzymali odpowiedzi !

2000
– w plebiscycie czytelników tygodnika„ Polityka”, ”Czerwone Gitary” zostały wybrane jednym z najlepszych Zespołów XX wieku.
W 2000, zagrali 137 koncertów dla ok. 2 milionów widzów, co oznacza największą ilość koncertów w historii Cz-G zagranych przez zespół w ciągu jednego roku.

2001
We Wrocławiu Czerwonym Gitarom wręczona została nagroda "PROMETEUSZ 2000" przyznana za największe osiągnięcia artystyczne w sztuce estradowej i w dowód szacunku za szczególne zasługi dla kultury polskiej.
17 listopada Oberhausen – największy(14000 widzów) halowy koncert w historii Zespołu
„Czerwone Gitary” w odmłodzonym składzie zagrały lepiej niż
kiedykolwiek” – napisał dziennikarz 2.12. 2001 w „ Info & tips”.

2002
31/01 stycznia – udział w programie Sylwestrowym TV Niemcy

2003
15 03 – koncert w Wiedniu.
03.04– Zespół po raz pierwszy wystąpił w Pałacu Kremlowskim w Moskwie dla 6 – cio tysięcznej widowni. Po koncercie dziennikarz w „Izwiestiach” napisał o Czerwonych Gitarach „ i dziś brzmią one zadziwiająco współcześnie prezentując jasną, promienną muzykę wschodnioeuropejskiego rocka, za którą sprawiedliwie nazwano ich polskimi Beatlesami”

2004
W marcu Zespół zakończył nagranie swojego najnowszego CD (z udziałem min. Bernarda Dornowskiego)
5 maja – Czerwone Gitary, jako jedyny polski wykonawca wystąpiły w Dreźnie, na Wielkim Koncercie z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej.
20 listopada po raz drugi Czerwone Gitary wystąpiły w największej hali widowiskowej w Niemczech- w hali „ARENA” w Oberchausen.

2005
Cykl koncertów – „40 koncertów na 40 – to lecie”
Wydanie nowego dwupłytowego albumu:
CD 1 – 12 nowych piosenek + bonus track w postaci video clipu piosenki „Senny szept”
CD 2 – 12 najpopularniejszych piosenek zespołu + 12 podkładów do tych piosenek
Wydanie książki o Czerwonych Gitarach – „Nie spoczniemy” autor: Marek Gaszyński.

2006
o4 marca –Koncert w Sali Kongresowej z okazji jubileuszu 40 lecia istnienia Zespołu. Na tym koncercie CZ –G otrzymały Marmurowy Krążek za największa ilość sprzedanych płyt w historii polskiej fonografii.

2007
10 marca – Sala Kongresowa – KONCERT NA BIS .  Po raz pierwszy w historii muzyki, Marek Kisieliński zagrał fragment koncertu na bursztynowej gitarze .

W czerwcu został wyprodukowany wideoclip z nową piosenką – „Wezmę Cię ze sobą”.
Muzykę napisał Marek Kisieliński , słowa Tomek Bastkowski.

2008
Nagranie Albumu dla SONY Deutschlad. 

2009

W Niemczech, zostaje wydana płyta Zespołu zatytułowana "Herz verschenkt" Czerwone Gitary, jako gwiazda, biorą udział w 16 koncertowej trasie w międzynarodowym programie „Muzyka dla Ciebie” – Niemcy 

2010
Na koncercie w Sali kongresowej, muzykom zostaje wręczona ZŁOTA PŁYTA za Album „O.K”.
W lipcu podczas obchodów 50-lecia zespołu Czerwono-Czarni i polskiego big-beatu, medal „ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS” otrzymał J. Kosela. W listopadzie, w moskiewskim Crocus City Hall – jubileuszowy koncert Zespołu dla 6000 widowni.

biogr2

W listopadzie -Festiwal Fama – piosenka, „Lecz tylko na chwilę” (muz. M. Kisieliński, sł. A. Wiśniewski) zostaje wybrana piosenką roku 2010. W sierpniu – GRYF POMORSKI- nagroda wręczona przez Marszałka Województwa Pomorskiego, na koncercie w Operze Leśnej w Sopocie, z okazji 40–lecia istnienia zespołu.W październiku, podczas koncertu J. Skrzypczykowi został wręczony medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.  Był to też ostatni koncert H. Zomerskiego.

2011
W kwietniu po długiej chorobie umiera Henryk Zomerski,. Pochowany zostaje na opolskim cmentarzu. W listopadzie – Koncert w Sali Kongresowej, na którym została wręczona Zespołowi  „ZŁOTA PŁYTA” za DVD z Koncertu Jubileuszowego w Operze Leśnej w Sopocie.

2012
Styczeń-marzec – trasa koncertowa po USA i Kanadzie 31.12 – Sylwester na Skwerze Kościuszki w Gdyni.

2013
W sierpniu -Białoruś – gwiazda na Festiwalu Chórów w Mińsku ( juror – J. Skrzypczyk) 

biogr3

Od lewej: D. Olszewski, J. Skrzypczyk, J. Kosela, A. Wiśniewski, A. Chyb, M. Wądołowski 
- z arch. Jerzego Skrzypczyka.

W listopadzie Warszawa Kongresowa – pierwszy w historii zespołu koncert – CZERWONE GITARY – SYMFONICZNIE, z udziałem Orkiestry Gdańskich Symfoników.

biogr4

W grudniu – Radio Rzeszów – pierwszy w historii zespołu koncert – CZERWONE GITARY – AKUSTYCZNIE.

2014 rok:
W styczniu J. Skrzypczyk został odznaczony – Złotym Krzyżem Zasługi. 
Zakończenie nagrania nowej płyty zespołu – „CZERWONE GITARY – JESZCZE RAZ”
(Premiera 14.03.15, Na koncercie jubileuszowym w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku).

2014/2015 rok:

31. 12. 2014 – koncert sylwestrowy w Chicago.
Styczeń 2015 trasa koncertowa (20 koncertów] po USA i Kanadzie).
14.03. 2015 – ZŁOTY KONCERT z okazji 50-lecia Czerwonych Gitar w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.
Premiera nowej płyty zespołu – „CZERWONE GITARY – JESZCZE RAZ”
27.04. 2015 rok – ZŁOTY KONCERT z okazji 50-lecia Czerwonych Gitar w Teatrze ROMA w Warszawie.

Aktualny skład Zespołu

Jerzy Kosela – git., voc. – założyciel i twórca koncepcji artystycznej Zespołu.
Jerzy Skrzypczyk – dr, kyb, voc. – zagrał wszystkie koncerty z Czerwonymi Gitarami.
Mieczysław Wądołowski – git. akust., voc. – w zespole 18 lat.
Arkadiusz Wiśniewski – git., bas., voc., aranżer – muzyk promowany przez zespół – w zespole 13 lat.
Dariusz Olszewski – gitara, voc., –  muzyk promowany przez zespół. Pierwszy koncert w CZG 15 lat temu.
Marcin Niewęgłowski - gitara, voc., –  muzyk promowany przez zespół. Pierwszy koncert z CZG – 03.12.14. W Zabrzu.

Podsumowanie + informacje dodatkowe:

1965
3 stycznia w Gdańsku powstał Zespół CZERWONE GITARY.
15 stycznia w Elblągu – pierwszy koncert (jeszcze bez własnego afisza)
Od 7-9.05. w Studio M2 po raz pierwszy nagrywali swoje piosenki dla programu III PR
Latem grali w słynnym sopockim „Non Stopie”
Jesienią pod hasłem „Gramy i śpiewamy najgłośniej w Polsce” ruszają w swoją pierwszą trasę koncertową.
10 listopada nagrywają pierwszą płytę analogowa tzw. „czwórkę”

1966
Od 10-12.10. nagrywają pierwszy LP „To właśnie my”
9 grudnia pierwszy koncert w warszawskiej Sali Kongresowej (GITARIADA)

1967
W kwietniu odchodzi od Zespołu jego założyciel Jerzy Kossela

1968
Czerwiec – I nagroda na Festiwalu w Opolu za piosenkę „Takie ładne oczy”

1969
Styczeń – trofeum „MIDEM” w Cannes we Francji przyznawane za największą ilość sprzedanych płyt w kraju z którego pochodzi wykonawca. Takie samo trofeum otrzymał na tym koncercie Zespół „ The Beatles”.
Czerwiec – I nagroda na Festiwalu w Opolu za piosenkę „Biały krzyż”
Latem pierwsze zagraniczne tourne – Węgry, Czechosłowacja.
Nagroda amerykańskiego miesięcznika „Billboard” dla najpopularniejszego Zespołu w Polsce.
W na zorganizowany wspólnie z redakcją „Sztandaru Młodych” konkurs na tekst piosenki dla Czerwonych Gitar wpłynęło 80 000 prac od wielbicieli zespołu. Pracom jury konkursowego przewodniczył Roman Waschko.
W latach 60 -tych CZ-G były uznawane za najpopularniejszy Zespół w Polsce.

1970
W styczniu na skutek konfliktu z S. Krajewskim zmuszony został odejść od Zespołu Krzysztof Klenczon.

1971
Wrzesień – grudzień – pierwsze tourne po byłym Związku Radzieckim

1972
styczeń – rozstrzygnięcie wieloetapowego koncertu – plebiscytu radiowego Studia Rytm pt. „Laur dla zwycięzcy”. W finale plebiscytu „Czerwone Gitary” głosami swoich wielbicieli pokonały Czesława Niemena.

1975
Jubileusz 10 – lecia Zespołu. Na listy przebojów trafia piosenka „Ciągle pada”.
Piosenka ta zajmowała przez 19 tygodni pierwsze miejsce na Radiowej Liście Przebojów.

1978
kwiecień – Czerwone Gitary po raz pierwszy wyjeżdżają na tourne po USA
i Kanadzie.

1980
luty – Zespół wyjeżdża na czterotygodniowe tourne na Kubę.
Szczyt popularności Zespołu w byłej NRD. Czerwone Gitary dwukrotnie zwyciężają w telewizyjnym plebiscycie „Schlager Studio” i występują w prestiżowym „Friedrichstadt Palast”.

1981
7 kwietnia w Chicago zmarł Krzysztof Klenczon

1990
czerwiec – jubileuszowe tourne Zespołu po USA i Kanadzie z okazji 25 – lecia Zespołu.

1991
Powrót Zespołu na polskie estrady i jubileuszowe trasy koncertowe.

1992
kwiecień – kilkutygodniowe tourne po polonijnych ośrodkach w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

1997
wiosną odchodzi od Zespołu Seweryn Krajewski.

1998
9 czerwca, w nowym składzie wystąpili w Sali Kongresowej. Koncert został znakomicie przyjęty przez warszawską publiczność.

1999
po 24 latach od wydania ostatniej płyty analogowej, Czerwone Gitary wydały nowy album "…jeszcze gra muzyka”, uważany przez sympatyków za jeden z najlepszych w twórczości Zespołu.

W listopadzie Zespół wysłał list do Seweryna Krajewskiego:
"W związku ze zbliżającym się 35 – leciem istnienia zespołu Czerwone Gitary zwracamy się do Ciebie z propozycją współuczestnictwa w tej wyjątkowo ważnej dla nas rocznicy. Chcielibyśmy, aby 2000 rok był rokiem zaprzestania wszelkich sporów i aby powrót do normalnych stosunków między nami doprowadził do przywrócenia pozycji zespołu z poprzedniego okresu. Jest to zgodne z naszą wolą i wolą wielu naszych sympatyków, którzy zwracają się do nas z prośbą o zakończenie konfliktu.  Było by nam bardzo miło, gdybyś wziął udział zarówno w koncertach jak i wydarzeniach związanych z jubileuszem zespołu."
Propozycja nie zyskała akceptacji.

2000
– w plebiscycie czytelników tygodnika„ Polityka”, ”Czerwone Gitary” zostały wybrane jednym z najlepszych Zespołów XX wieku. Wiosną, z powodów osobistych odchodzi od zespołu B. Dornowski.

2001
We Wrocławiu Czerwonym Gitarom wręczona została nagroda "PROMETEUSZ 2000".
Hala Arena Oberhausen – największy(14000 widzów) halowy koncert w historii Zespołu
„Czerwone Gitary” w odmłodzonym składzie zagrały lepiej niż kiedykolwiek” – napisał dziennikarz 2.12. 2001 w „ Info & tips”.

2002
31/01 stycznia – udział w programie Sylwestrowym TV Niemcy

2003.
03.04– Zespół po raz pierwszy wystąpił w Pałacu Kremlowskim w Moskwie dla 6 – cio tysięcznej widowni. Po koncercie dziennikarz w „Izwiestiach” napisał o Czerwonych Gitarach „ i dziś brzmią one zadziwiająco współcześnie prezentując jasną, promienną muzykę wschodnioeuropejskiego rocka, za którą sprawiedliwie nazwano ich polskimi Beatlesami”

2004
W marcu Zespół zakończył nagranie swojego CD – „O.K.”)
5 maja – Czerwone Gitary, jako jedyny polski wykonawca wystąpiły w Dreźnie, na Wielkim Koncercie z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej.
20 listopada po raz drugi Czerwone Gitary wystąpiły w największej hali widowiskowej w Niemczech- w hali „ARENA” w Oberchausen.

2005
Cykl koncertów – „40 koncertów na 40 – to lecie”
Wydanie książki o Czerwonych Gitarach – „Nie spoczniemy” autor: Marek Gaszyński.

2006
o4 marca –Koncert w Sali Kongresowej z okazji jubileuszu 40 lecia istnienia Zespołu. Na tym koncercie CZ –G otrzymały Marmurowy Krążek za największa ilość sprzedanych płyt w historii polskiej fonografii.

2009
W Niemczech, przez wytwórnię SONY Deutschlad, zostaje wydana płyta Zespołu – „Herz verschenkt

2010
Na koncercie w Sali kongresowej, muzykom zostaje wręczona ZŁOTA PŁYTA za Album „O.K”.

2011
W kwietniu po długiej chorobie umiera Henryk Zomerski,. Pochowany zostaje na opolskim cmentarzu. W listopadzie – Koncert w Sali Kongresowej, na którym została wręczona Zespołowi „ZŁOTA PŁYTA” za DVD z Koncertu Jubileuszowego w Operze Leśnej w Sopocie.

2012
Styczeń-marzec – trasa koncertowa po USA i Kanadzie

2013
W listopadzie Warszawa Kongresowa – pierwszy w historii zespołu koncert
- CZERWONE GITARY – SYMFONICZNIE,
W grudniu – Radio Rzeszów – pierwszy w historii zespołu koncert - CZERWONE  GITARY – AKUSTYCZNIE.

2014/2015 rok:
31. 12. 2014 – koncert sylwestrowy w Chicago.
14.03. 2015 – ZŁOTY KONCERT z okazji 50-lecia Czerwonych Gitar w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.
Premiera nowej płyty zespołu – „CZERWONE GITARY – JESZCZE RAZ”
27.04. 2015 rok – ZŁOTY KONCERT w Teatrze ROMA w Warszawie.

Marcin zoom 2 (2)
Marcin zoom 2 (2)