1965

   3 styczniaoku w kawiarni „Crystal” w Gdańsku – Wrzeszczu, między godz. 11.00 a 14.30 powołana została do życia grupa muzyczna o nazwie „CZERWONE GITARY”. Pierwszy skład zespołu stanowili Bernard Dornowski, Krzysztof Klenczon, Jerzy Kossela, Jerzy Skrzypczyk i Henryk Zomerski. 
   W tym samym roku występowali w sopockim "Non-Stopie". Było to jedyne miejsce w Polsce, gdzie w okresie wakacji można było zobaczyć i posłuchać czołowych wykonawców rocka. W tym składzie nagrali swoją pierwszą płytę. Znajdowały się na niej 4 piosenki: "Bo ty się boisz myszy", "Taka jak Ty", "Licz do stu" i "Pluszowe niedźwiadki". Nazwali się "Czerwone Gitary"- bo taki był kolor gitar, na których grali. Gościnnie występował z nimi – Seweryn Krajewski. W kwietniu 1965 roku nagrywają po raz pierwszy dla Polskiego Radia, a jesienią ruszają w swoją pierwszą trasę koncertową pod hasłem "Gramy i śpiewamy najgłośniej w Polsce".

  W grudniu 1965 roku z powodu „kłopotów z wojskiem”(ukrywał się pod pseudonimem „Janusz Horski”)odchodzi od Zespołu Henryk Zomerski, a jego miejsce zajmuje Seweryn Krajewski.
   Na pierwszych plakatach i zdjęciach Zespołu nie ma sylwetek i nazwisk Seweryna Krajewskiego i Jurka Skrzypczyka, ponieważ ujawnienie faktu ich występów w tzw. Zespole "big-bitowym", było w owym czasie równoznaczne ze skreśleniem obu z listy uczniów szkoły muzycznej. Dla bezpieczeństwa obaj muzycy występowali pod pseudonimami: S. Krajewski jako Robert Marczak, J. Skrzypczyk jako Jerzy Geret. Pod koniec 1966 roku w dwa dni nagrywają pierwszą płytę długogrającą Pt.: "To właśnie my", której pierwszy nakład osiąga 160.000 egzemplarzy. W tym czasie rezygnuje ze współpracy z grupą jej szef muzyczny – Jurek Kossela. Jego bowiązki przejmuje Krzysztof Klenczon.
   Rozpoczyna się okres największej popularności Zespołu. Kolejne płyty sprzedawane są w rekordowych nakładach. Wszystkie otrzymują miano "Złotych płyt".


   W styczniu 1969 roku w Cannes we Francji, zostaje wręczone Zespołowi trofeum "Midem" w postaci marmurowej płyty, w nagrodę za największą ilość sprzedanych płyt w kraju, z którego pochodzi Zespół. Taką samą nagrodę otrzymała na tym festiwalu również grupa "The Beatles".

1970
   Odchodzi od Zespołu Krzysztof Klenczon. Znikają z polskich estrad na 14 lat. Koncertują głównie w dawnym ZSRR, dawnej NRD oraz w USA i W tym czasie współpracują z nimi na zmianę: Dominik Kuta (Konrad), Ryszard Kaczmarek i Janek Pospieszalski.

1991
    To powrót Zespołu "Czerwone Gitary" na polskie sceny koncertowe. Z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia grupy planowali 38 koncertów sądząc, że chyba tyle wytrzyma z nimi polska publiczność…, zagrali ich w ciągu sześciu lat – 500! Wszędzie przyjmowani entuzjastycznie. Grają i śpiewają dla kolejnego pokolenia Polaków.

1997

   Odchodzi od Zespołu Seweryn Krajewski. B. Dornowski i J. Skrzypczyk zaprosili do współpracy gitarzystę Wojtka Hoffmanna i wokalistę-gitarzystę w jednej osobie – Mieczysława Wądołowskiego. W ciągu półtora roku przygotowali program estradowy i materiał na nową płytę do nagrania, której zaprosili starych przyjaciół, którzy tworzyli pierwsze dni historii Czerwonych Gitar – Jurka Kosselę i Henryka Zomerskiego. Latem mieli rozpocząć wielką trasę koncertową związaną z jej promocją. Niestety, na wniosek Seweryna Krajewskiego Sąd uznał, że bez jego zgody koledzy nie mogą używać nazwy "Czerwone Gitary". Doprowadziło to do częściowego zawieszenia pracy Zespołu. Po rozpatrzeniu sprawy, Sąd Rejonowy w Warszawie odrzucił wniosek S. Krajewskiego i prawomocnym wyrokiem orzekł, że prawa do nazwy pozostają przy istniejącym Zespole.

1999
    – po 24 latach od wydania ostatniej płyty analogowej, Czerwone Gitary wydały nowy album "…jeszcze gra muzyka”, który uzyskał status Złotej Płyty. W czerwcu 1999 roku, bez Benka Dornowskiego, który ze względow osobistych odszedł od zespołu - ruszyli jako gwiazda programu na 44 – to koncertową trasę "LATA Z RADIEM", Miejsce B. Dornowskiego zajął młody, znakomity gitarzysta basowy – Arek Malinowski.

 W 1999 r. zagrali 117 koncertów.

W listopadzie 1999r. Zespół wysłał list do Seweryna Krajewskiego: "W związku ze zbliżającym się 35 – leciem istnienia zespołu Czerwone Gitary zwracamy się do Ciebie z propozycją współuczestnictwa w tej wyjątkowo ważnej dla nas rocznicy. Chcielibyśmy, aby 2000 rok był rokiem zaprzestania wszelkich sporów i aby powrót do normalnych stosunków między nami doprowadził do przywrócenia pozycji zespołu z poprzedniego okresu. Jest to zgodne z naszą wolą i wolą wielu naszych sympatyków, którzy zwracają się do nas z prośbą o zakończenie konfliktu. Było by nam bardzo miło, gdybyś wziął udział zarówno w koncertach jak i wydarzeniach związanych z jubileuszem zespołu." Do dnia dzisiejszego koledzy z Zespołu nie otrzymali odpowiedzi. Kolejnym etapem działalności Czerwonych Gitar było promowanie młodych, utalentowanych muzyków. 

2000

W 2000 35-cio lecie istnienia Zespołu - w czerwcu Zespół, jako gwiazda programu wyruszył w największą w swojej historii trasę koncertową- "Lata z Radiem" – 65 koncertów. Wszędzie przyjmowani bardzo gorąco, a według oceny zarówno producentów programu jak i swoich fanów Zespół znowu brzmi jak Czerwone Gitary z okresu swej największej popularności. - Czerwone Gitary zagrały 137 koncertów (największa ilość koncertów w historii Zespołu) - w wyniku plebiscytu Tygodnika "Polityka" głosami czytelników "Czerwone Gita wybrane jednym z najlepszych polskich zespołów XX wieku.

2001
    roku 
we Wrocławiu Czerwonym Gitarom wręczona została nagroda "PROMETEUSZ 2000" przyznana za największe osiągnięcia artystyczne w sztuce estradowej i w dowód szacunku za szczególne zasługi dla kultury polskiej. 17 listopada Oberhausen – największy(14000 widzów) halowy koncert w historii Zespołu „Czerwone Gitary” w odmłodzonym składzie zagrały lepiej niż kiedykolwiek” – napisał dziennikarz 2.12. 2001 w „ Info & tips” W 2002 roku 31/01 stycznia – udział w programie Sylwestrowym TV Niemcy 15 – 17.05.2001 – Ponowny udział w TV MDR Niemcy W 2003 roku 03.04 – Zespół po raz pierwszy wystąpił w Pałacu Kremlowskim w Moskwie dla 6 – cio tysięcznej widowni. Po koncercie dziennikarz w „Izwiestiach” napisał o Czerwonych Gitarach „ i dziś brzmią one zadziwiająco współcześnie prezentując jasną, promienną muzykę wschodnioeuropejskiego rocka, za którą sprawiedliwie nazwano ich polskimi Beatlesami”

2004

   W marcu Zespół zakończył nagranie swojego najnowszego CD (z udziałem min. Bernarda Dornowskiego 5 maja – Czerwone Gitary, jako jedyny polski wykonawca wystąpiły w Dreźnie, na Wielkim Koncercie z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej. 20 listopada po raz drugi Czerwone Gitary wystąpiły w największej hali widowiskowej w Niemczech- w hali „ARENA” w Oberchausen. W 2005 roku</b> Wydanie nowego dwupłytowego albumu: „O.K.” CD 1 – 12 nowych piosenek + bonus track w postaci video clipu piosenki „Senny szept” CD 2 – 12 najpopularniejszych piosenek zespołu + 12 podkładów do tych piosenek 21.03 – w dniu ukazania się płyty „O.K.” odbył się W-wie koncert promujący nowy Albumu
   6 sierpnia w Operze Leśnej w Sopocie odbył się koncert jubileuszowy z okazji 40-lecia istnienia Zespołu z udziałem niemal wszystkich muzyków i autorów tekstów, tworzących historię zespołu 20 sierpnia Zespół wziął udział w koncercie „Przeboje Lata Jedynki” – piosenka „Senny szept” zajęła 4 miejsce Wydanie książki o Czerwonych Gitarach „ Nie spoczniemy” autor: Marek Gaszyński

2006
    04 marca
 – Koncert w Sali Kongresowej z okazji jubileuszu 40 lecia istnienia Zespołu. Na tym koncercie Czerwone Gitary otrzymały Marmurowy Krążek za największa ilość sprzedanych płyt w historii polskiej fonografii. Na tym samym koncercie Czerwone Gitary otrzymały list intencyjny od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RZECZPOSPOLITA POLSKA Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski.

"Zespół „Czerwone Gitary”

   Szanowni Panowie. Proszę przyjąć serdeczne gratulacje z okazji 40-lecia powstania Zespołu. Dzisiejszy jubileuszowy koncert jest przede wszystkim wielkim świętem dla licznej rzeszy wielbicieli Waszych piosenek. Czerwone Gitary należą bowiem do grona nielicznych zjawisk muzycznych, które stały się klasyką polskiej kultury popularnej. Niezapomniane przeboje Zespołu- choćby „Matura”, „Anna Maria” czy „Dozwolone do lat 18-tu” – na trwale zapisały się w zbiorowej świadomości i do dziś są rozpoznawane przez miliony słuchaczy – bez względu na ich gusta i metryki. W świecie pop-kultury, w którym dominują jednosezonowe mody, oraz dostosowujące do tych trendów jednosezonowe gwiazdy, kilkudziesięcioletnia, konsekwentna praca Czerwonych Gitar zasługuje na szczególne uznanie. Najpełniejszym wyrazem tego uznania jest niesłabnąca sympatia i popularność wśród słuchaczy. W tym uroczystym dniu składam Panom życzenia wielu kolejnych sukcesów w kolejnych dekadach działalności.

Łączę wyrazy szacunku
– Kazimierz M. Ujazdowski 
Warszawa 04 marca 2006
"

2007 
    10 marca
 – Sala Kongresowa – KONCERT NA BIS . Po raz pierwszy w historii muzyki, Marek Kisieliński zagrał fragment koncertu na bursztynowej gitarze W maju, udział w najpopularniejszym programie TV MDR – Niemcy – „Muzyka dla Ciebie” W czerwcu został wyprodukowany wideo clip z nową piosenką – „Wezmę Cię ze sobą”. Muzykę napisał Marek Kisieliński , słowa Tomek Bastkowski. Aktualny skład Zespołu Jerzy Kosela – git., voc- założyciel i twórca koncepcji artystycznej Zespołu Jerzy Skrzypczyk – dr, kyb, voc. -współzałożyciel zespołu. Mieczysław Wądołowski – git. 12-to str. git akust. voc.- w zespole od 06. 1997r Arkadiusz Wiśniewski – git. bas., voc- młody muzyk promowany przez zespół. Marek Kisieliński – gitary, kyb. voc- młody muzyk promowany przez zespół. Dariusz Olszewski – gitara, młody muzyk promowany przez zespół.

2008 
    Nagranie Albumu dla SONY Deutschlad. 

2009 
    W Niemczech, zostaje wydana płyta Zespołu zatytułowana "Herz verschenkt" Czerwone Gitary, jako gwiazda, biorą udział w 16 koncertowej trasie w międzynarodowym programie „Muzyka dla Ciebie” – Niemcy 


2010  
    Na koncercie w Sali kongresowej, muzykom zostaje wręczona ZŁOTA PŁYTA za Album „O.K”. W lipcu podczas obchodów 50-lecia zespołu Czerwono-Czarni i polskiego big-beatu, medal „ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS” otrzymał J. Kosela. W listopadzie, w moskiewskim Crocus City Hall – jubileuszowy koncert Zespołu dla 6000 widowni.


    W listopadzie -Festiwal Fama – piosenka, „Lecz tylko na chwilę” (muz. M. Kisieliński, sł. A. Wiśniewski) zostaje wybrana piosenką roku 2010. W sierpniu – GRYF POMORSKI- nagroda wręczona przez Marszałka Województwa Pomorskiego, na koncercie w Operze Leśnej w Sopocie, z okazji 40–lecia istnienia zespołu.W październiku, podczas koncertu J. Skrzypczykowi został wręczony medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Był to też ostatni koncert H. Zomerskiego.

2011  
    W kwietniu po długiej chorobie umiera Henryk Zomerski,. Pochowany zostaje na opolskim cmentarzu. W listopadzie – Koncert w Sali Kongresowej, na którym została wręczona Zespołowi „ZŁOTA PŁYTA” za DVD z Koncertu Jubileuszowego w Operze Leśnej w Sopocie.

2012  
    Styczeń-marzec – trasa koncertowa po USA i Kanadzie 31.12 – Sylwester na Skwerze Kościuszki w Gdyni.

2013  
    W sierpniu -Białoruś – gwiazda na Festiwalu Chórów w Mińsku ( juror – J. Skrzypczyk) 

Od lewej: D. Olszewski, J. Skrzypczyk, J. Kosela, A. Wiśniewski, A. Chyb, M. Wądołowski - z arch. Jerzego Skrzypczyka.

W listopadzie Warszawa Kongresowa – pierwszy w historii zespołu koncert – CZERWONE GITARY – SYMFONICZNIE, z udziałem Orkiestry Gdańskich Symfoników.

   W listopadzie Warszawa Kongresowa – pierwszy w historii zespołu koncert – CZERWONE GITARY – SYMFONICZNIE, z udziałem Orkiestry Gdańskich Symfoników.

   W grudniu – Radio Rzeszów – pierwszy w historii zespołu koncert – CZERWONE GITARY – AKUSTYCZNIE.

2014  

W styczniu J. Skrzypczyk został odznaczony – Złotym Krzyżem Zasługi.

Zakończenie nagrania nowej płyty zespołu – „CZERWONE GITARY – JESZCZE RAZ” (Premiera 14.03.15, Na koncercie jubileuszowym w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku).

31. 12. – koncert sylwestrowy w Chicago.

2015

Styczeń / luty trasa koncertowa (20 koncertów] po USA i Kanadzie).

 14.03 – ZŁOTY KONCERT z okazji 50-lecia Czerwonych Gitar w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.  
Premiera nowej płyty zespołu – „CZERWONE GITARY – JESZCZE RAZ”

12.06 – w ramach Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, Zespół uczestniczył w odsłonięciu GWIAZDY CZERWONYCH GITAR w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki.
7.08 – Przywidz. Otwarcie pierwszego w Polsce bulwaru z nazwą zespołu muzycznego - BULWAWR ZESPOŁU CZERWONE GITARY.14.08 – pierwszy dzień festiwalu „Disco pod Gwiazdami” w Zielonej Górze wieńczy recital Czerwonych Gitar, które świętują swoje 50-lecie; całość jest transmitowana przez Telewizję Polsat.

03. 09 - Premiera filmu „CZERWONE GITARY…I PÓŁ WIEKU” w TVP 1

19.09 – Czerwone Gitary już po raz trzeci zostają zaproszone do Wiednia przez Stowarzyszenie Polonez; podczas koncertu zespół otrzymuje replikę szabli husarskiej za trzykrotne “zdobycie” Wiednia. 
22.11 – Czerwone Gitary biorą udział w imprezie muzycznej organizowanej przez Radio FaMa; do rąk zespołu trafia FAMKA za balladę 2015 roku „Czerwona gitara”, która przez 4 miesiące zajmowała 1 miejsce na liście Przebojów Radia Fama.

31.12 -   ZAKOPANE KONCERT SYLWESTROWY

2016

Po Jubileuszu 50 lecia, jednym z kolejnych etapów działalności Zespołu jest promocja młodych muzyków, których talent i umiejętności zostały już docenione przez polskich i zagranicznych słuchaczy. Chcemy, aby ich współpraca z zespołem, przyczyniła się do dalszej popularyzacji ich muzycznych osobowości. Od kilku miesięcy występują z Zespołem:

Gitarzysta - Marek Jabłoński (MaroMaro) mieszka w Łodzi.

Nagrał 3 płyty z muzyką instrumentalną, wysoko ocenione przez krytyków muzycznych.

…„MaroMaro nie ogranicza się do żadnego konkretnego gatunku i wydaje swoje płyty samodzielnie. Wszystkie różnią się pod względem klimatu, wszystkie łączy świetna technika grania na gitarze (także bezprogowej!) i gęsty klimat, który można kroić maczetą.”

  

I perkusista – Artur Żurek mieszkaniec Łodzi.

Zwycięzca Polskiego Finału Konkursu V-Drum 2012 i zdobywca 2-go miejsce podczas Finału Europy Wschodniej w Budapeszcie.

  

12.11- ESSEN GRUGAHALLE - udział Zespołu w „KONCERCIE GWIAZD"

31.12 - IRMINGHAM (CROWN BANQUET HALL) - CZERWONE GITARY gwiazdą BALU SYLWESTROWEGO

Aktualny skład Zespołu


Od lewej:

  • Jerzy Skrzypczyk – dr, kyb, voc.
  • Dariusz Olszewski – gitara, voc.
  • Arkadiusz Wiśniewski – git., bas., voc.
  • Juras Kosela – git., voc. – założyciel i twórca koncepcji artystycznej Zespołu.
  • Mieczysław Wądołowski – git. akust., voc.


Copyright @ by Czerwone Gitary Group 2017. All Rights Reserved - Piotr Deska

Ta strona internetowa używa ciasteczek - wszystkoociasteczkach.pl