CZERWONE GITARY - MUZYCY - CZERWONE GITARY - oficjalna strona zespołu!

Menu
Menu
Przejdź do treści


Muzycy
__________
 
Jerzy Skrzypczyk
___
perkusja, wokal
Muzyk, kompozytor, wokalista. Współzałożyciel Zespołu. Od 1997  lider Grupy.
Swoją edukację muzyczną rozpoczął, gdy miał sześć lat, grając na akordeonie w Ognisku Muzycznym. Państwową Podstawową Szkołę Muzyczną w Gdańsku w klasie fortepianu ukończył z wyróżnieniem. Był uczniem Liceum Muzycznego w Gdańsku w klasie fortepianu i perkusji. W 1964 zastąpił Jerzego Kowalskiego w gdańskim zespole wokalno-instrumentalnym Pięciolinie. Wcześniej był perkusistą w zespole jazzu tradycyjnego Flamingo i w big bandzie Jana Tomaszewskiego. W latach 60-tych zajmował czołowe miejsce w plebiscytach na najlepszego perkusistę w Polsce. Wraz z Bernardem Dornowskim, Krzysztofem Klenczonem, Jerzym Kosselą i Henrykiem Zomerskim tworzył pierwszy skład zespołu Czerwone Gitary. W latach 1965-74 skomponował kilka piosenek dla "Czerwonych Gitar" m.in., “Jeśli tego chcesz", "Uwierz mi Lili", "Najpiękniejsze są polskie dziewczyny", i "Gdy ktoś kogoś pokocha", a w 1999 opracował utwór "Ave Maryja" Fr. Schuberta, który został wykonany w dniu wizyty Jana Pawła II na sopockim hipodromie. W tym samym roku ukazał się nowy album zespołu "….jeszcze gra muzyka”, na którym większość piosenek to utwory jego kompozycji, a jedna z nich – "Tańczyła jedno lato" stała się przebojem Lata z Radiem 1999 roku. Od 1965 „etatowy” perkusista zespołu. Uczestniczył we wszystkich koncertach zespołu. Wziął udział we wszystkich nagraniach płytowych. Na Albumie grupy „O.K.” znajduje się 5 jego piosenek.
W 2011 r. został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – brązowym orderem GLORIA ARTIS, w 2014 – ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI, a w 2019 srebrnym orderem GLORIA ARTIS. Na płycie zespołu Czerwone Gitary „Jeszcze raz” – zapisanych jest kilka jego piosenek.


Arkadiusz Wiśniewski
___
gtara basowa, wokal
Przed rozpoczęciem w 2002 współpracy z Czerwonymi Gitarami – występował ze Zbigniewem Wodeckim, Edytą Górniak, rockową grupą „Fatum” – i z wieloma innymi muzykami i grupami warszawskimi. Brał udział w nagraniu ostatniego albumu Czerwonych Gitar. Piosenka jego kompozycji „Senny szept” zajmowała czołowe miejsca na polskich i polonijnych listach przebojów i w 2005 zajęła 4 miejsce w konkursie „Przeboje lata I programu TV” w Sopocie. Był producentem płyty Czerwone Gitary – JESZCZE RAZ, a piosenka „Czerwona Gitara” pochodząca z tej płyty, stała się „Balladą roku” 2015 w radiu FAMA i kilku innych rozgłośniach.
Mieczysław Wądołowski
___
gitary akustyczne, wokal
Laureat konkursu w Szczytnie – w rodzinnym mieście Krzysztofa Klenczona. Otrzymał tam nagrodę za najlepsze wykonanie jego piosenki. W 1988r. zdobył nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Od 1997 r. współpracuje z „Czerwonymi Gitarami”. Nagrał z Zespołem płytę pt. „…jeszcze gra muzyka”. Jest współautorem muzyki do piosenki, która pochodzi z tej płyty pt: „Już nie jestem tym chłopcem”. Na kolejnych płytach zespołu, znajduje się kilka jego piosenek.
Dariusz Olszewski
___
gitara, wokal
Jako dziecko uczestniczył w spotkaniach muzycznych organizowanych przez swoich rodziców, w których brali również udział między innymi Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk (ówczesny zespół "Cameleon”). Mając 10 lat wystąpił na scenie z Grzegorzem, wykonując wspólnie z nim „Dom wschodzącego słońca”. W wieku 15 lat podjął próbę stworzenia własnego zespołu rockowego – "Outsider", z którym po pewnym czasie zagrał kilkanaście koncertów przed zespołem " Veader". W 1996r. Grzegorz Skawiński, jako producent i kompozytor, zaproponował mu współpracę przy utworach realizowanych dla "Sony Music Polska". W Czerwonych Gitarach występuje z krótką przerwą od roku 2000. Na płycie wydanej w 2015 roku - Czerwone Gitary „Jeszcze raz”, znajdują się dwie jego kompozycje.
Marek Jabłoński
___
muzyk promowany przez zespół
Mieszka w Łodzi. Pseudonim artystyczny MaroMaro. Nagrał trzy płyty z muzyką instrumentalną. Gitarzysta Kuba Styczyński, recenzując jego twórczość napisał: „MaroMaro nie ogranicza się do żadnego konkretnego gatunku i wydaje swoje płyty samodzielnie. Wszystkie różnią się pod względem klimatu…Muzyka MaroMaro jest w podobny sposób nieograniczona dążeniem do tworzenia komercyjnych brzmień, przy jednoczesnym dbaniu o wykreowany przez siebie świat oraz wirtuozerskie umiejętności gry.” Pewnie z czasem ktoś przygarnie MaroMaro pod skrzydła jakiegoś dobrego zespołu, albo zaangażuje do tworzenia muzyki tła do animacji/filmów/gier. Każda droga będzie dobra i nigdzie ten talent nie zaginie. - A ja idę ćwiczyć granie na gitarze.”
Copyright © 2019 by CZERWONE GITARY GROUP. All Rights reserved. Administrator - Piotr Deska
Wróć do spisu treści