CZERWONE GITARY - MUZYCY - CZERWONE GITARY - oficjalna strona zespołu!

Menu
Menu
Przejdź do treści


Muzycy
__________
 
Jerzy Skrzypczyk
___
perkusja, wokal
Muzyk, kompozytor, wokalista. Współzałożyciel Zespołu. Od 1997  lider Grupy.
Swoją edukację muzyczną rozpoczął, gdy miał sześć lat, grając na akordeonie w Ognisku Muzycznym. Państwową Podstawową Szkołę Muzyczną w Gdańsku w klasie fortepianu ukończył z wyróżnieniem. Był uczniem Liceum Muzycznego w Gdańsku w klasie fortepianu i perkusji. W 1964 zastąpił Jerzego Kowalskiego w gdańskim zespole wokalno-instrumentalnym Pięciolinie. Wcześniej był perkusistą w zespole jazzu tradycyjnego Flamingo i w big bandzie Jana Tomaszewskiego. W latach 60-tych zajmował czołowe miejsce w plebiscytach na najlepszego perkusistę w Polsce. Wraz z Bernardem Dornowskim, Krzysztofem Klenczonem, Jerzym Kosselą i Henrykiem Zomerskim tworzył pierwszy skład zespołu Czerwone Gitary. W latach 1965-74 skomponował kilka piosenek dla "Czerwonych Gitar" m.in., “Jeśli tego chcesz", "Uwierz mi Lili", "Najpiękniejsze są polskie dziewczyny", i "Gdy ktoś kogoś pokocha", a w 1999 opracował utwór "Ave Maryja" Fr. Schuberta, który został wykonany w dniu wizyty Jana Pawła II na sopockim hipodromie. W tym samym roku ukazał się nowy album zespołu "….jeszcze gra muzyka”, na którym większość piosenek to utwory jego kompozycji, a jedna z nich – "Tańczyła jedno lato" stała się przebojem Lata z Radiem 1999 roku. Od 1965 „etatowy” perkusista zespołu. Uczestniczył we wszystkich koncertach zespołu. Wziął udział we wszystkich nagraniach płytowych. Na Albumie grupy „O.K.” znajduje się 5 jego piosenek.
W 2011 r. został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – brązowym orderem GLORIA ARTIS, w 2014 – ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI, a w 2019 srebrnym orderem GLORIA ARTIS. Na płycie zespołu Czerwone Gitary „Jeszcze raz” – zapisanych jest kilka jego piosenek.


Arkadiusz Wiśniewski
___
Wokalista, basista, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny.
Współpracował z Edytą Górniak, Zbigniewem Wodeckim, Krzysztofem Zawadzkim, zespołem FATUM oraz z wieloma innymi muzykami i formacjami warszawskimi, między innymi z Dominikiem Kutą, który 1970 roku dołączył do Czerwonych Gitar  (płyta „ Na Fujarce’’).
Arkadiusz Wiśniewski wspólnie z zespołem nagrał cztery albumy:  „Czerwone Gitary. OK” (Pomaton EMI, 2005), Koncert jubileuszowy DVD ( 2006 ) „Herz verschenkt” ( Sony BMG Deutschland, 2009 ) oraz „ Jeszcze raz” ( Soliton, 2015 ), który został wydany z okazji 50-lecia Czerwonych Gitar. Zajmował się realizacją dźwięku, aranżacją i produkcją muzyczną  płyty „ Jeszcze raz ‘’
Jego kompozycja „Senny szept” – promująca płytę „OK” – zakwalifikowała się do plebiscytu „Przebój Lata Jedynki 2005”, odbywającego się  podczas Festiwalu Jedynki w Sopocie (TVP 1). Dla Czerwonych Gitar skomponował także takie utwory, jak: „Jeszcze raz, pierwszy raz", "Czerwona gitara", "Gwiezdny rejs", "Coś przepadło" (współkomp. z  Dariuszem Olszewskim), „Święta” , „Wspominam białe Święta” i „ Raz do roku „. Ponadto napisał teksty do piosenek: „Coś przepadło", "Lecz tylko na chwilę", "Raz lepiej, raz gorzej”, „Święta”. Jego piosenki wielokrotnie gościły na listach przebojów zarówno polskich, jak i polonijnych rozgłośni radiowych.
Piosenka " Lecz tylko na chwilę " została balladą roku 2010 natomiast " Czerwona Gitara " balladą roku 2015.
Mieczysław Wądołowski
___
gitary akustyczne, wokal
Laureat konkursu w Szczytnie – w rodzinnym mieście Krzysztofa Klenczona. Otrzymał tam nagrodę za najlepsze wykonanie jego piosenki. W 1988r. zdobył nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Od 1997 r. współpracuje z „Czerwonymi Gitarami”. Nagrał z Zespołem płytę pt. „…jeszcze gra muzyka”. Jest współautorem muzyki do piosenki, która pochodzi z tej płyty pt: „Już nie jestem tym chłopcem”. Na kolejnych płytach zespołu, znajduje się kilka jego piosenek.
Marcin Niewęgłowski
___
gitara, wokal
19 maja 2001, mając 10 lat, został zauważony i nagrodzony przez Jerzego Skrzypczyka występując na Festiwalu piosenek Czerwonych Gitar w Stargardzie Szczecińskim. Po 16 latach został zaproszony do współpracy z Czerwonymi Gitarami. Występował z Zespołem przez 2 lata, biorąc udział miedzy innymi w tourne Zespołu po USA i Kanadzie i filmie dokumentalnym o Czerwonych Gitarach, a następnie występował z zespołem "Trzy gitary". W październiku 2022 ponownie został zaproszony do współpracy z Czerwonymi Gitarami.
Marek Jabłoński
___
muzyk promowany przez zespół
Mieszka w Łodzi. Pseudonim artystyczny MaroMaro. Nagrał trzy płyty z muzyką instrumentalną. Gitarzysta Kuba Styczyński, recenzując jego twórczość napisał: „MaroMaro nie ogranicza się do żadnego konkretnego gatunku i wydaje swoje płyty samodzielnie. Wszystkie różnią się pod względem klimatu…Muzyka MaroMaro jest w podobny sposób nieograniczona dążeniem do tworzenia komercyjnych brzmień, przy jednoczesnym dbaniu o wykreowany przez siebie świat oraz wirtuozerskie umiejętności gry.” Pewnie z czasem ktoś przygarnie MaroMaro pod skrzydła jakiegoś dobrego zespołu, albo zaangażuje do tworzenia muzyki tła do animacji/filmów/gier. Każda droga będzie dobra i nigdzie ten talent nie zaginie. - A ja idę ćwiczyć granie na gitarze.”
Copyright © 2019 by CZERWONE GITARY GROUP. All Rights reserved. Administrator - Piotr Deska
Wróć do spisu treści